a girl. 15 years old. always smiling. loving photography and chocolate. and she starts again. that's all.

Reklamy pište sem (u ostatních článků je okamžitě mažu) nebo nejlépe vůbec!

Moje fotografie nyní i na Facebooku. :)

Blog


Plasty, papír... no bóže, dám to do jednoho!

7. března 2011 v 7:00 | Angee.na |  Teď mám slovo já!

Třídění odpadu

Myslíte si, že je to fuk jestli dáte papír do papíru nebo ho hodíte do smíšeného odpadu? To jste na omylu. Třídění odpadu je velmi důležité. Většina věcí kolem vás je vyrobena z nějakého setříděného odpadu. Říkáte si, že když vy netřídíte odpad nic se neděje? Že jeden člověk je nic? Že to za vás vytřídí ostatní? Omyl, tohle si řekne polovina populace a pak se skoro vůbec nebude třídit. I jeden jediný člověk může "pomoci".

A jak se vlastně pomůžu tím, že budu třídit odpad?
Je několik důvodů. Tím, že se odpad znovu zpracuje a nebude se odvážet na skládky, nebudeme tolik znečišťovat ovzduší. Velmi výrazně by se to zlepšilo, protože by bylo méně zplodin ze skládek a nemusely by se tolik kácet stromy na papír.
Je pravda, že zrecyklovaný papír se nedá použít třeba na papírový blok či sešit, ale i tak se z toho dá něco vyrobit.
Z recyklovaného papíru je vyrobena většina (skoro všechny) novin, toaletní papír, různé krabice.
Možná si to neuvědomujete, ale za to že máte oblečení by jste měli poděkovat 2/3 obyvatelstva, kteří třídí plasty. Všechno oblečení (hlavně fleesové mikiny atd..) je ze zrecyklovaného plastu. Čemu jsem se divila bylo, že z plastu se vytváří také dlažební kostky.
Z čeho si myslíte, že je vaše oblíbená/nebo obyčejná sklenička? Ano, ze zrecyklovaného skla. Skleněné rámečky, podstavce pod svíčky, zavařovací sklenice, všechny lahve... Je toho tolik.
A pořád se to točí dokolečka, vy si koupíte láhev, vyhodíte ji do popelnice speciálně pro plasty a láhev kterou si koupíte potom může být z toho samého materiálu. Ano, je to velmi nepravděpodobné, ale jako příklad to postačí.
Co se s odpadem děje poté co ho vyhodím do kontejneru?
To se přiznám, že jsem si musela vyhledat. Nebyla jsem si přesně jistá.
Papír
Všechen setříděný odpad se sveze do budov, kde se vysype na jednu kupu. Hned potom přijedou taková ,,auta", která naberou jednu hromadu a vyvezou ji k dotřídění. Každý papír je jiný typ. Některé už byly už vícekrát roztříděny, takže jdou do jiné hromady. Když se všechno takto pěkně roztřídí, slisuje se to do balíků a ty cestují dál po své cestě recyklací.
Další část je zajímavější. Papír se namočí a rozmixuje na hnusnou hnědou kaši. této podobě se zbaví všelijakých nečistot atd. Tato kaše se pak v tenoulinkých vrstvičkách nanáší na ,,síto". V té době papír obsahuje asi 96% vody. Poté se hmota usuší a je na světě, nový zrecyklovaný papír.
Abych pravdu řekla, poté co jsem viděla jak se papír vyrábí, už ho nestrčím do pusy ani omylem. Ne že bych to někdy dělala. :D
Plasty
Stejně jako papír se plasty musí ještě dotřídit. Rozdělí se na několik skupin, podle typu plastu, slisují se a každý typ si pak projde jinou cestu. PET lahve jsou většinou roztřiďovány ještě podle barev.
Plasty slisované ve velkých balících se v konečné fázi začnou drtit, mačkat, prát a přetvářet na nové věci.
Sklo
Sklo se musí velmi pečlivě dotřiďovat. Jako první se vytřídí velké části jako je keramika, kov atd. a pak se sklo začne drtit. Nadrcené sklo jde do nějakého zařízení a tam se nečistoty vytřídí tak pečlivě jak to jen jde.
Následně se sklo rozdrtí na miniaturní střepy, že vypadají jako písek. Tento skelný písek se začne tavit při asi 1 500°C a poté se z něj odlijí všelijaké výrobky.

Další informace
Papír
Papír se dá recyklovat až 7x, takže jeho recyklace se určitě vyplatí. Plata od vajíček by se měla vyhazovat do smíšeného odpadu. Je to papír, který byl už hodněkrát zrecyklován.
Plasty
Plasty by se měly před vyhozením do kontejneru sešlápnou. Nejen, že se vám toho doma více vejde, ale zároveň to usnadňuje dopravu do ,,recyklárnen". Do popelářského auta se toho vejde 4x více, když lahev sešlápnete.
Kelímky by se správně měli alespoň trochu vypláchnout, aby vám to doma při delším skladovaní nezačalo smrdět a zároveň je to lepší pro recyklaci.
Sklo
Sklo je kouzelné v tom, že se může recyklovat pořád dokola, takže sklo třiďte jak nejvíce můžete.

- Informace, které jsem nevěděla nebo si jimi nebyla jistá jsem si zjistila na http://www.jaktridit.cz/.
- Nic jsem nezkopírovala. Články jsem si přečetla a informace sepsala sama!
- Kopírování: Kopírovat článek můžete jen s mým souhlasem a adresou mého blogu. Chci vědět kde bude tento článek a proč bude u vás na blogu tento článek. (aneb Pravidla kopírování) Dala jsem si s ním hódně velkou práci. Psala jsem ho večer od půl dvanácté do jedné hodiny. (Ano s přestávkami - velkými :D)
- Zajímavé obrázky naleznete ZDE (papír), ZDE (plast), ZDE (sklo)
 


Komentáře

1 ČoKii ČoKii | Web | 7. března 2011 v 10:04 | Reagovat

ahoj na mím blogu je SONO - soutež o nej obrázek.
budu ráda když se přihlásíš - http://cokoladovaowecka.blog.cz/1103/sono

2 gwenog gwenog | 7. března 2011 v 18:31 | Reagovat

hezki,děláš reklamu na třídění odpadu? :-D

3 CrazzyClar CrazzyClar | Web | 7. března 2011 v 19:29 | Reagovat

No já třídím... někdy :D Samozřejmě když mám nějakej malinkej kus papíru tak to hned nehážu do koše na papír, ale jinak máme doma kontejnery na všechno zvlášť...

4 Edi.ia Edi.ia | Web | 8. března 2011 v 20:26 | Reagovat

Hej tak tento článek se ti fakt povedl. Musela si se s ním rvát aspoň hodinu klidně aj dvě co? Moje mamka třídy strašně moc až jí moje teta nechápe.. Vždycky se diví, že kelímky od jogurtu musíme házet do dřezu aby se to mamka potom umyla. A když vyhazujem nějakou věc, která se skláda třeba z plastu a aj papíru, tak to mamky roztrhá a do plastů dá ten malej kousek plastu atd.. Obdivuju ji, protože jsem ráda, že mě to učí takhle žít apod.. Jak vidím, tak asi taky hodně třídíte odpad co? :)

5 mersmerize1 mersmerize1 | Web | 13. března 2011 v 12:10 | Reagovat

My máme s přítelem hodně "bio" domácnost, jak tomu rádi říkáme:) Třídíme nejvíc, co se dá.. myslím, že to nestojí moc času a taky tím prospějeme. Je fajn, že o tom někdo napsal:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama